مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۴+۱ وارد روز‌های پایانی و سرنوشت ساز خود شده است و در حالی که برخی منابع خبری، از شکست قریب الوقوع مذاکرات سخن می‌گویند، برخی دیگر معتقدند تلاش‌ها برای احیای برجام ادامه دارد و شانس توافق بیشتر از عدم توافق است.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان فردا و به نقل از تابناک،مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۴+۱ وارد روز‌های پایانی و سرنوشت ساز خود شده است و در حالی که برخی منابع خبری، از شکست قریب الوقوع مذاکرات سخن می‌گویند، برخی دیگر معتقدند تلاش‌ها برای احیای برجام ادامه دارد و شانس توافق بیشتر از عدم توافق است.

بلومبرگ:مذاکره کنندگان به دنبال نهایی کردن زمان برجام

بلومبرگ در ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۰ اعلام کرد:مذاکره کنندگان در وین در حال نهایی کردن جدول زمانی برای فعال سازی برجام با اقدامات حداقلی از سوی طرفین هستند. دولت بایدن این طرح را به کنگره ارائه می دهد.

امیدواری مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای نهایی شدن مذاکره

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در تاریخ ۱۳اسفندماه۱۴۰۰ روز جمعه در گفتگو با امیرعبداللهیان،وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی،گفت که بشدت امیدوار است که در این هفته به توافق دست پیدا کنیم.

به گزارش لاورنس نورمن خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال، بورل امروز اعلام کرد که به شدت امیدوار به دستیابی به یک توافق در این هفته است. اما وی تاکید کرد که این یک پیش بینی نیست بلکه وی امیدوار به چنین اتفاقی است.

یک دیپلمات اروپایی نیز روز جمعه به فاکس نیوز گفت که انتظار می رود یک توافق جدید با ایران در چند روز آینده به دست آید.

نشست هیأت‌های مذاکره کننده ایران و روسیه در وین

روز جمعه ۱۳ اسفندماه رایزنی‌ها در شهر وین پایتخت اتریش بین ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، انگلیس و چین) در جریان است. در همین خصوص نشست هیأت‌های مذاکره کننده ایران و روسیه به ریاست علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران و میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و مذاکره کننده این کشور برگزار شد.

پیش از این هم علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، «انریکه مورا» هماهنگ کننده گفت‌وگوها و مذاکره کنندگان سه کشور اروپایی دیدار و گفت‌وگو کردند.

گروسی برای بررسی سوالات باقی مانده راهی تهران می شود

«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه جمعه در پیامی توییتری به سفر خود به ایران اشاره کرد.

وی در این پیام توییتری نوشت: «من امروز به تهران سفر می کنم تا فردا با مقام‌های ایرانی دیدار کنم تا به سوالات باقی مانده در ایران بپردازم. هم اکنون زمان حساسی بود اما دستیابی بت یک نتیجه مثبت برای همه امکان پذیر است».

یک منبع مطلع با اعلام سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران گفت: براساس توافق به عمل آمده رافائل گرسی مدیرکل آژانس و هیأت همراه روز شنبه ۱۴ اسفند ماه به تهران سفر خواهد کرد.

وی افزود: گروسی در این سفر ضمن ملاقات با مقامات ذیربط از جمله محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی درباره تداوم همکاری‌های فنی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گفت‌وگو خواهد پرداخت.

رافائل گروسی روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ماه در پاسخ به سوالی در خصوص ایران گفت: «قطعا رایزنی‌های دائمی با ایران به اشکال مختلف به طور حضوری، مجازی و سایر شکل‌ها داریم و به سختی برای رسیدن به توافق کار می‌کنیم». مدیرکل آژانس اتمی در خصوص برنامه برای سفر به ایران در آینده هم گفت که همه چیز ممکن است.

این روزها هیجانات درباره ماحصل گفت‌ وگوهای وین در فضای رسانه به منحنی سینوس شباهت دارد و بازار حرف‌وحدیث‌ها حسابی داغ است. در ساعات اخیر بحث دست یابی گروه ۱+۴ و ایران به توافق نهایی در وین سرزبان‌ها افتاده اما قریب به اتفاق هیات‌ها در وین اذعان دارند که هنوز مسائل کلیدی حل نشده و تا رسیدن به خط پایان چند قدم مانده است.

 مذاکره‌کنندگان تروئیکای اروپایی برای مدت کوتاهی وین را ترک می‌کنند

«استفانی القاق» مذاکره‌کننده ارشد انگلیس در توییتی از نزدیک شدن مذاکرات به توافق خبر داد.

وی در این خصوص اعلام کرد: ما (به توافق) نزدیک هستیم. مذاکره‌کنندگان تروئیکای اروپایی برای مدت کوتاهی وین را ترک می‌کنند تا وزرا (وزرای خارجه کشورهای متبوع خود) را در مورد وضعیت (مذاکرات) به روز کنند. (آن‌ها) بزودی آماده بازگشت هستند.

مذاکره‌کننده ارشد انگلیس هم در توییتی به زبان فارسی نوشت: ما خیلی نزدیک به یک توافق هستیم. همه طرف‌ها به طور سازنده تحت هدایت «انریکه مورا» هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا مذاکره کرده‌اند. اکنون باید چند قدم نهایی را برداریم.

آمریکا از احتمال نهایی نشدن مذاکره خبر می دهد

آمریکا روز پنجشنبه گفت که «توافق احتمالی» در وین نزدیک است، اما چند نقطه اختلاف مانع از توافق شده و زمان در حال اتمام است.

«جالینا پورتر» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران با تکرار ارزیابی سایر طرف‌های مذاکره‌کننده در وین در هفته‌های اخیر، گفت مذاکره‌کنندگان در وین «پیشرفت قابل توجهی» داشته‌اند. وی افزود: ما به یک توافق احتمالی نزدیک هستیم، اما تعدادی از مسائل دشوار هنوز حل نشده باقی مانده است. توافقی نخواهیم داشت مگر این که مسائل باقیمانده را به سرعت حل کنیم.

وی در ادامه با انداختن توپ در زمین ایران، گفت: با این حال، اگر ایران جدیت نشان دهد، ما می‌توانیم و باید در عرض چند روز به درک بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام برسیم.

شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» هم گزارش داد یک مقام ارشد دولت آمریکا و همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور به این شبکه گفت که دولت بایدن به توافقی برای نجات توافق هسته‌ای ایران نزدیک‌تر می‌شود، اما هنوز تعدادی از مسائل حل‌نشده وجود دارد که می‌تواند باعث شکست تلاش‌ها شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره پیشرفت مذاکرات وین گفت: «در حالی که پیشرفت قابل توجهی حاصل شده و ما به یک توافق احتمالی نزدیک هستیم، تعدادی از مسائل بسیار دشوار، حل نشده باقی مانده است». طبق این گزارش، یکی دیگر از مقامات دولت آمریکا هم گفت که «تا زمانی که بر سر همه چیز توافق نشود، بر سر هیچ چیز توافق نشده است».

سی‌ان‌ان قبلا گزارش داده بود که دولت بایدن امیدوار بود تا پایان فوریه به توافق دست یابد، بنابراین فشارها برای دستیابی به موفقیت در روزهای آینده ادامه دارد.

  • نویسنده : آذین معصومی
  • منبع خبر : تابناکhttps://www.tabnak.ir/