سمنان (ایرانیان فردا) - رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه فعالیت اقتصادی و یا هر فعالیتی می‌بایست با نظارت و کنترل همراه و جلوی فساد گرفته شود، تاکید کرد: فساد مطلقاً نباید در نظام اداری و سازمان‌ها لانه کند و مسئولان بیش از همه باید در این مورد حساس باشند، لذا ما امروز معتقد هستیم که حتی اندکی فساد هم قابل قبول نیست.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه در نشست شورای اداری استان سمنان در قالب بیستمین سفر استانی به سمنان در تالار دادگستری کل سمنان، گفت: نظام اداری سالم باید یک صفحه سفید خدمتگزاری برای مردم باشد و نباید گذاشت که توسط یک کارمند فاسد لکه سیاهی بر آن بگذارد که این در اصل می‌توان گفت تضییع حقوق کارکنان صدیق همان مجموعه اداری است که با سلامت کار می‌کنند و سپس تضییع حقوق مردم را شامل می‌شود.
وی افزود: کارکنان ما به خوبی نظام اداری را می‌شناسند و می‌توانند گاهی به سرعت کاری را انجام دهند و گاهی هم می‌توانند با یک نگاه گره‌هایی هم در کار بیندازند؛ لذا مردم امروز از نظام اداری ما می‌خواهند که کارها را ضمن اینکه قانون‌مند انجام می‌دهند، بر مردم سهل و آسان کنند و این سخن درستی است.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به امکان تضییع حقوق مردم در تطویل امور اداری، گفت: قانون باید اجرا شود اما آیا باید یک عمر طول بکشد تا فردی برای احقاق حق خودش یا گرفتن یک استعلام از یک هفت خوان کامل عبور کند؟ برخی طولانی شدن کارها موجب تضییع حق مردم می‌شود که در ادارات موجب گلایه مردم است.
آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه امروز کسی حق ندارد مردم را ناامید کند، گفت: یکی از مسائلی که می‌تواند مردم را امیدوار کند، مبارزه و ریشه کنی فساد در سازمان‌ها و نظام اداری است.
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم در نگاه مردم اعتماد آفرینی و افزایش سرمایه اجتماعی را داشته باشیم، می‌بایست بدانیم که اجرای عدالت تضمین کننده اعتماد عمومی است، بیان کرد: زمینه کار و تولید شامل نیروی انسانی کارآمد، ظرفیت‌ها و ذخایر ارزشمند در کشور ما و استان سمنان فراهم است و لذا باید از این ظرفیت‌ها به خوبی بهره برد.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه عدالت مسئله بسیار مهمی است که حتی اولیا الهی برای بهره‌مندی جامعه از آن آمده‌اند، گفت: نظام اداری عادلانه باید پیگیری شود، نظام اداری که توأم با عدالت بوده و در آن توجه قانون و قانون مداری در اصل و اولویت باشد و کسی به خودش اجازه ندهد که قانون و حقوق مردم را نادیده بگیرد، لذا در این نظام باید به حقوق مردم و عام احترام گذاشت و نسبت به حقوق پایبند بود.
آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه ایستادگی برای حق دارای اهمیت است، تاکید کرد: نقطه مقابل عدالت فساد است، فساد در حقیقت خروج از اعتدال است که می‌تواند کم و کیف متفاوتی داشته باشد پس باید به عدالت عمل کرد و امروز ملاک در اجرای عدالت قانون مداری است.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه معادن، عرصه کار کشاورزی، صنایع و … در زمره ظرفیت‌های خوب استان سمنان است که می‌تواند رونق را به این استان بیاورد، تاکید کرد: در حوزه‌های مختلفی می‌توان امروز کارهای خوبی صورت داد، زیرا زمینه فضای کسب و کار سالم وجود دارد اما باید از کارآفرین، تولیدکننده و سرمایه گذار خواست که مشکلاتشان را بیان کنند و از همه مهم‌تر در راستای رفع مشکلاتشان گام عملی برداشت.
آیت الله رئیسی، در ادامه با تاکید بر این که راه فائق آمدن بر مشکلات و مباحث تحریم قوی شدن در تمام مسائل و لایه‌های مدیریتی است، گفت: راه فائق آمدن بر مشکلات، قوی شدن است یعنی در تمام لایه های مدیریتی از بخشداری تا بالاترین سطوح و همه بدانند حتی کوچک ترین کارمند در شوراهای روستایی نیز در این مساله نقش دارد.
وی با بیان اینکه در بعضی موارد به خاطر سوء مدیریت ها مردم گله دارند، بیان کرد: امروز جمهوری اسلامی حرف اول را در منطقه می زند که نشان از توانایی داخلی است. ایران قوی با اقتصاد، توان دفاعی، توان سخت افزاری و نرم افزاری قوی با نظام اداری قوی می تواند دشمن را به عقب براند.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره تاکید دارند که باید موانع تولید برداشته شود، افزود: یکی از این موانع قاچاق است زیرا تولید را در کشور دچار مشکل می‌کند و همچنین در بین کارآفرینان و تولیدکنندگان ناامیدی به وجود می‌آورد.
آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: کارآفرینی باید احساس سهولت کارها را داشته باشد تا بتواند ادامه تولید دهد لذا ما معتقد هستیم هر کاری که بتوان برای فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان انجام داد تا فعالیت اقتصادی و امر تولید سهل شود، می‌بایست در دستور کار باشد.
وی با بیان اینکه قوانینی در مجلس برای رفع موانع تولید و فضای کسب و کار مصوب شده اما دستگاه‌های اجرایی هستند که باید پیگیری کنند تا این قوانین به خوبی اجرا شود و از جمله این کارهای باید حمایت از تولیدکنندگان باشد، افزود: امروز با توجه به شعار سال، تولیدکننده ما باید در بخش‌هایی که به دستگاه قضائی مرتبط است، احساس داشتن یک پشتیبان و پشتوانه کند.
رئیس قوه قضائیه افزود: تولیدکننده باید بداند که تسهیلات بانکی پشتوانه او است و در اختیار دلالان و افراد نااهل در زمینه تولید قرار نخواهد گرفت، دومین پشتیبان تولیدکننده باید قوانین باشد یعنی باید بداند که قانون پشت او قرار دارد و تسهیلگر اقداماتش خواهد بود؛ لذا این احساس پشتوانه داشتن و پشتیبانی حقوقی است که می‌تواند او را به ادامه کار تولیدی دلگرم سازد.
آیت الله رئیسی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه اگر مردم احساس کنند در میدان های مختلف اتفاقی به سود کشور می افتد، امید ایجاد می شود و در کنار آن، حرکت ماندگار در حوزه دفاعی مردم را امیدوار می کند، گفت: بیشترین تحریم ها در حوزه های دفاعی و هسته ای بود، در حالی که در همین حوزه ها به قله هایی رسیدیم که قابل تقدیر است.
وی با بیان اینکه بیانات رهبری در ١٩ دی امسال راهگشای کشور در تمام بخش ها بود، خاطرنشان کرد: رزمایش های ارتش و سپاه در خشکی و دریا و به صورت پهپادی مورد تحسین قرار گرفت. امروز باید تلاش برای تقویت امید در مردم باشد، امروز ناامید کردن مردم از بزرگترین گناهان است.
رئیس قوه قضائیه در ادامه به وضعیت استان سمنان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه حول محور نماینده ولی فقیه در استان، اتحاد خوبی بین مسئولان استانی و شهرستانی و دستگاه‌های اجرایی است که این امر می‌تواند زمینه ساز توسعه در سطح این استان باشد که ظرفیت‌های بسیار خوبی را نیز در بخش‌های مختلف دارد.

  • نویسنده : فاطمه زهرا تجلی