به گزارش ایرانیان فردا به نقل از ایرنا : حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» صبح امروز در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی هستیم. امام خمینی(ره)، دوازدهم بهمن وارد کشور شد و پس از آن تحولات شگرف در ایران اتفاق افتاد که برای خیلی‌ها باورنکردنی نبود.   وی با بیان […]

به گزارش ایرانیان فردا به نقل از ایرنا :

حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» صبح امروز در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی هستیم. امام خمینی(ره)، دوازدهم بهمن وارد کشور شد و پس از آن تحولات شگرف در ایران اتفاق افتاد که برای خیلی‌ها باورنکردنی نبود.  

وی با بیان اینکه کسانی که در خارج از ایران بودند، فکر نمی‌کردند با اتحاد، همبستگی و یکپارچگی و… در یک روز استبداد و استعمار را شکاند، اظهار داشت: هم شاه را از کشور بیرون کردیم و هم آمریکایی‌ها و استعمارگران را از کشور بیرون کردیم. بنابراین کار بزرگی انجام شد چراکه بعد از هزاران سال، رژیم پوسیده شاهی و سلطنت توسط مردم سرنگون شد و یک حکومت مردم‌سالار دینی را جایگزین کرد.  

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به میلاد حضرت زهرا (س) تصریح کرد: در آستانه سالگرد میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) هستیم که روز بسیار مبارکی برای همه ماست. ایشان به عنوان یک الگو برای ما انسان‌ها به ویژه زنان مطرح است. این شخصیت بلند در کنار پدر، همسر و فرزندان خود یک تحول تاریخی را کلید زدند.  

روحانی با بیان اینکه یک سال از دوران سخت ویروس کرونا را سپری کردیم، خاطرنشان کرد: ۲۰ روز دیگر به سالگرد روزی می‌رسیم که ورود این ویروس به کشور ثابت شد و سال بسیار سختی هم برای ما و هم جهانیان بود، برای همه دنیا سخت بود چون موضوع تنها سلامت نبود، ‌در کنار آن، مسئله کسب و کار مردم و زندگی اجتماعی هم مطرح بود. آموزش فرزندان مردم نیز تحت تاثیر قرار گرفت.  

به گفته رییس جمهوری کرونا یک بیماری عادی نبود بلکه مشکلات بزرگی را در همه جهان ایجاد کرد. دنیا با هم در مقابل آن ایستاد ولی ما به تنهایی در مقابل آن ایستادیم و کسی ما را یاری نکرد. اکنون هم می‌خواهیم واکسن  تهیه کنیم، از پیچ و خم‌های زیاد این کار را انجام می‌دهیم. دنیا پول و بانک و معاملاتش آزاد است ولی ما مشکلات ویژه ای مواجه هستیم اما ایثار و ایستادگی مردم و کمک همه موجب شد این یک سال را به خوبی در حدی که امکان پذیر بود، پشت سر بگذاریم.   

روحانی با تاکید بر اینکه کشور ما با کشورهای دیگر حتی کشورهای پیشرفته قابل مقایسه است، ابراز داشت: در کسب و کار از روزهای اول تصمیم بسیار درستی اتخاذ کردیم که همه کارخانجات و تولیدگران ما با رعایت پروتکل‌ها به فعالیت‌شان ادامه دهند عده‌ای حتی در دنیا مخالف این بودند، ولی ما تصمیم قاطع  صحیح و درست را گرفتیم. کارخانجات عظیم که چند هزار کارگر داشت، کسی مبتلا نشد یا تعداد مبتلایان اندک بود و مرگ و میر در کارخانجات بزرگ نداشتیم

وی افزود: امروز پنجاه و پنجمین جلسه ستاد ملی کرونا است. در روزهای اول این ستاد در اسفند ماه سال قبل این بحث بود که همه جا باید بسته شود در دنیا هم می‌گفتند ایران بی محابا انجام می‌دهد اما ما تولیدات ضروری و خدمات را انجام دادیم. کسب و کار ها هم بخشی انجام شد و بخشی برای مدتی دچار محدودیت شدند ولی در بخش تولید صنعتی و کشاورزی وضع ما بد نبوده و رشد هم داشتیم اما در بخش خدمات مشکلات زیادی داشته و داریم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:دربخش تولید صنعتی و کشاورزی وضع ما در این شرایط خوب بوده است، اما در بخش خدمات  مشکلات زیادی داشتیم و هنوز هم ما داریم در بخش گردشگری و در برخی از فعالیت‌های اجتماعی خسارت های بزرگی وارد شد اما در این حال مردم ما تحمل کردند و ما در حد توان آنها  را یاری کردیم.

روحانی افزود: امیدواریم  در این دو ماه باقیمانده سال کاری کنیم که موج چهارم کرونا شکل نگیرد و کسب و کار مردم و کسانی که در خدمات گردشگری هستند امسال در ایام عید شرایط مناسبی داشته باشند و بتوانند ضررهای پارسال را جبران کنند و اگر خدای ناکرده در این دو ماه  مراعات نشود و ما وارد موج چهارم شویم ناچار هستیم که محدودیت‌ها را اعمال کنیم.

وی تاکید کرد: از کادر درمانی بخاطر ایستادگی و مقاومت در برایر این ویروس سپاسگزاری می‌کنم و از همه کسانی که نیازمندی‌های ما را در بخش بهداشت، حفاظت فردی و جمعی، وسایل پزشکی، اکسیژن سازها، دارو و هرچه که ما نیاز داشتیم، ساختند و مردم را تنها نگذاشتند و ما همپای دنیا در این مبارزه پیش رفتیم. در این شرایط تخت کافی  در کشور برای بیماران وجود دارد و بیمارستان‌ها از همه امکانات برخوردار هستند.

رییس جمهوری با بیان اینکه سامانه فضای مجازی در این شرایط نگذاشت که آموزش تعطیل شود، بیان داشت: مدارس تعطیل شد اما آموزش ادامه پیدا کرد و از همه کسانی که در زمینه فضای مجازی تلاش کردند، تشکر می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: ما از سال ۹۳ در شورای عالی فضای مجازی مصوباتی برای زیرساخت‌ها و برای شبکه بزرگ اطلاعات در کشور گذراندیم و کار عظیم و بزرگ شروع و انجام شد و امروز می‌بینیم که بخش بزرگی از بار خدمات اجتماعی و کسب و کار مردم روی دوش فضای مجازی است.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه سامانه فضای مجازی به دانش آموزان در کسب دانش کمک می‌کند، یادآورشد: در بخش تحقیقات محدودیت‌هایی داریم که به کاربر ایرانی خدمات نمی‌دهند این تحریم‌ها اثر گذار بود  اما در عین حال همه این تحریم‌ها را را پشت سر گذاشتیم.

رییس جمهوری با اشاره به پیگیری ساخت واکسن کرونا گفت: در زمینه تولید واکسن کرونا قدم‌های اولیه را برداشتیم و متخصصان ما مطمئن هستند که ما در نهایت سال آینده به واکسن هم می‌رسیم  و از واکسن داخلی واکسیناسیون انجام خواهد شد. این کار عظیم و بزرگی است که انجام گرفت.

وی افزود: ما در زمینه مبارزه با کرونا با دنیا تفاوت اساسی داشتیم در شرایطی که ایران درحال تحریم و فشار اقتصادی بود ما از بانک یا صندوق بین المللی درخواست وام برای خرید تجهیزات پزشکی دادیم و آمریکا مانع شد. یعنی جنایت حکومت قبلی آمریکا در حدی بود که جلو درمان، واکسن، خرید تجهیزات پزشکی را گرفت و مانع شدند که ما وام دریافت کنیم در حالی که بقیه کشورها این مشکلات را نداشتند.

روحانی تصریح کرد: اگر شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالیت بخش‌های مختلف در داخل کشور برای تولید ماسک و دستکش نبود آنها به ما نمی‌فروختند. همه در داخل تولید و کار بزرگی در این زمینه انجام شد.

رییس جمهوری اظهار داشت: همه در داخل به سمت تولید رفتیم و الحمدالله کار بزرگی انجام دادیم زیرساخت دیجیتال در برخی از کشورهای پیشرفته به آن‌ها کمک می‌کرد ولی این زیرساخت در حد خودمان نیز به ما کمک کرد، زیرساخت دیجیتال در آغاز نسبت به کشورهای همسایه نصف بود، یعنی ضریب نفوذ ما ۲۰، ۲۱ یا ۲۲ بود در حالی که ضریب نفوذ کشورهای اطراف  ۴۵ یا ۵۰ بود. الان ضریب نفوذ ما شبیه کشورهای پیشرفته است.

روحانی یادآور شد: بیش از ۸۰ میلیون نفر در کشور از اینترنت استفاده می‌کنند بخش اعظم روستاییان هم از این اینترنت استفاده می‌کنند. یکی از کارهای عظیم و بزرگ از سال ۹۲ به ویژه ۹۳ تا امروز، کار بزرگی بود که امروز هم کمک ما در شرکت‌های دانش بنیان است که کارشان به این فضا وصل است. بخشی از مشاغل ما به آن وصل است اگر در شرایط کرونا  این زیر ساخت نبود نمی‌توانستیم بخشی از خدمات را انجام دهیم در مجموع با کمک همدیگر قدم‌های بسیار بزرگی برداشتیم که قابل افتخار است.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: من بخش دولت را نمی‌گویم دولت در حد توانش اما بخش ملت و مردم ما جای افتخار دارد.  کاری که نیروهای مسلح، صدا و سیما و پلیس انجام داد همه پای کار آمدند و کار بزرگی انجام دادند.

وی افزود: ما امروز شرایط خوب داریم البته این شرایط خوب نباید ما را مغرور کند این شرایط ما نسبت به آمریکا و اروپا بسیار امیدوار کننده و افتخار آمیز است منتها اگر مقداری این امید باعث شود از فضای آبی به فضای عادی برویم، فضای آبی خوب است ولی فضای عادی بسیار بد است، و اگر عادی انگاری کنیم، شرایط ما بسیار سخت می شود همه جا ان‌شالله آبی شود  در عین حال نباید شرایط عادی شود عادی انگاری و این که همه چیز تمام شده و ما عبور کردیم بسیار می‌تواند خطرناک باشد. امروز اعلام شد  رعایت پروتکل‌ها کاهش یافته به مراعات ۸۰ درصد رسیدیم ما مراعات ۹۵ درصد می خواهیم که آمار پایین‌تر بیاید.

روحانی یادآور شد: اگر ما در این ماه بهمن و اسفند خوب مراعات نکنیم، هم برای کسب و کار، هم برای تفریح و زندگی مشکل آفرین است. این فضای اجتماعی برای همه دنیا سخت است، این که رفت و آمد نکنند سخت است اما برای ما سخت‌تر است  چون ایران با کشورهای غربی فرق می کند.  ارتباطات آنان اینقدر نزدیک نیست ما به دلیل این که ایرانی هستیم و به دلیل اخلاق اسلامی همیشه سفارش کردیم بیشتر همدیگر را ببینیم  غربی‌ها اینطور نیستند.

وی افزود: امروز می‌گوییم رفت و آمد نکنید دورهمی نباشد عروسی و عزا همه چیز حداقل شده همه چیزهایی که در تاریخ به مردم می گفتیم میگوییم سبک زندگی معکوس شود.  از لحاظ روحی و روانی مردم در فشار هستند فرزندی که پدر و مادر را نمی تواند ببیند پدر و مادری که فرزند را نمی‌بینند فشار روحی و روانی بزرگی به مردم وارد شده است. اگر ما مراعات کنیم این یک مقداری سهل‌تر می شود انشالله هم کسب و کار تفریحات مردم می‌تواند جبران شود اگر همه مراعات کنیم 

رییس جمهوری گفت: امروز تصمیمات خوبی گرفتیم برخی مربوط به ایام اسفند، نوروز و خرید و فروش‌ها است که برای مردم توضیح داده می‌شود و اگر با موضوعی مواجه نشویم، این مقررات و چهارچوبها می‌تواند اجرا شود به شرطی که همه چهارچوبهایی که مقرر کردیم مراعات شود.

وی گفت: امروز مصوبه‌ای داریم که فردا ابلاغ می‌شود که مربوط به واکسن و ویژگی‌هایی که باید داشته باشد چه تولید داخلی و چه خرید از خارج.  نکاتی که مورد نظر وزارت بهداشت بود در جلسه مورد تایید قرار گرفت. ان‌شاالله در این چارچوب‌ها برای خرید واکسن و حمایت از واکسن داخلی تلاش خواهیم کرد.