ایرانیان فردا-گروه سیاسی: در سال گذشته انتخابات ریاست جمهوری با رد صلاحیت همه کاندیداهای اصلاح طلب جبهه اصلاحات و با کمترین میزان مشارکت مردم بعد از انقلاب اسلامی ایران در این انتخابات برگزار و جناب آیت ا... سید ابراهیم رییسی به عنوان رییس جمهور دولت سیزدهم انتخاب شد.

به گزارش ایرانیان فردا، ایشان در تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرده بود که برای اداره کشور ۷ هزار صفحه برنامه تنظیم کرده و قرار است هر سال یک میلیون شغل ایجاد کرده و یک میلیون مسکن بسازد و وعده های فراوان دیگری که در بیانیه ها و سخنرانی هایش در ایام انتخابات ثبت و ضبط شده و در فضای مجازی قابل دسترس است.

امروز و پس از حدود ۱۴ ماه از پایان انتخابات به نظر می رسد که دولت او برنامه ای برای اداره کشور ندارد. کارشناسان اقتصادی معتقدند که اصولاً در سه دهه گذشته سیاست های اقتصادی در اختیار مبلغان بازار آزاد بوده و دولت ها هیچگونه نظارتی در آن نداشتند.

در اصول متعدد قانون اساسی بر دفاع از حقوق متعدد ملت از جمله آموزش رایگان، خدمات سلامت رایگان و اشتغال برای مردم تاکید جدی شده است، اما امروز دولت رییسی با انجام سیاست های خود و از جمله اجرای جراحی اقتصادی خود عملا امکان انجام آنها را ندارد.

با شرایط بحرانی کنونی و عدم تصویب برجام و افزایش تورم و گرانی در دو ماه گذشته که در ۷۰ سال گذشته در کشور بی سابقه بوده است وعده ساخت یک میلیون مسکن و یک میلیون شغل با ظرفیت های که این دولت دارد عملا امکان ناپذیر است. این ایام سالروز گرامیداشت روز خبرنگار بود.

هر سال دولت اینترنت رایگان را برای خبرنگاران و روزنامه نگاران در نظر می گرفت، اما تا لحظه نوشتن این یادداشت هنوز نتوانسته این خدمت ناچیز رابرای آنها ایجاد کرده و هر روز مسئولان ارشاد و مخابرات یک حرفی می زنند و قس علی هذا. حاکمیت و به تبع آن دولت باید برای حل مشکلات و بحران های خود دست به اصلاحات ساختاری بزند درغیر این صورت باید منتظر عواقب آن باشد.

در مورد برجام پیشنهاد می کنم که با یک تصمیم عاقلانه موضع خود را مشخص کنند . یکی از ویژگی های مدیریت این است که در زمان و شرایط مناسب تصمیم بگیرند. سردرگمی در مدیریت تصمیم گیری کشور را با چالش مواجه خواهد کرد. یا برجام راامضا کنند و یا مرگ آن را اعلام نموده و لازم نیست که به این و آن فحش بدهند.

عملکرد کنونی دولت رییسی نشان داد که با یکدست کردن حاکمیت نمیتوان بحران ها را حل کرد. یکی از بزرگترین مشکلات دولت انتخاب مدیران ضعیف در مرکز و مراکز استان ها است.

دولت در مرکز و استانداران در مراکز استان ها می توانندو باید با اتخاذ سیاست های عاقلانه و به کارگیری مدیران شایسته ،متعهد ،لایق و دارای برنامه در جهت حل بحران های کنونی اقدامات لازم را انجام دهند. مردم ما گرفتار مشکلات فراوان اقتصادی و اجتماعی بوده و راه عبور از این مشکلات بازگشت به قانون اساسی و اصلاحات ساختاری است.

  • نویسنده : روح الله کلانتری
  • منبع خبر : آفتاب گلستان