در تهران برخی معتقد هستند احتمال اینکه بازگشت آمریکا به برجام بر انتخابات آمریکا اثر بگذارد وجود دارد از این رو احتمال به تعویق افتادن بازگشت واشنگتن به برجام را می دهند.

به گزارش ایرانیان نقل از آرمان ملی _احسان اسقایی: بعد از پاسخ تهران به پیشنهاد اتحادیه اروپا در ارتباط با بازگشت طرفین به برجام، توپ در زمین آمریکایی ها قرار گرفته است. گویا در مجموع اختلافات بین تهران و واشنگتن کاهش یافته اما برعمق برخی اختلافات که احتمالا مهمترین آن مسئله پاسخ تهران به پرسش های آژانس بین المللی انرژی هسته ای است، افز,وده شده است. در تهران برخی معتقد هستند احتمال اینکه بازگشت آمریکا به برجام بر انتخابات آمریکا اثر بگذارد وجود دارد از این رو احتمال به تعویق افتادن بازگشت واشنگتن به برجام را می دهند.
*آمریکا صادق باشد؛ دو الی سه روزه توافق می شود
محمد مرندی، مشاور رسانه ای تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در گفت و گو با تلویزیون العربی با اشاره به پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام گفت: آمریکا باید به ایران اطمینان دهد که بار دیگر تاریخ را تکرار نکند زیرا این کشور پیش از این توافق را نقض و پاره کرده بود وی افزود: سیاست های ترامپ نباید تداوم داشته باشد و ما اجازه نخواهیم داد که اتفاقات گذشته بار دیگر رخ بدهد. همه می دانند که تهران به توافق پایبند بود اما واشنگتن آن را نقض کرد. اگر آمریکا صادق باشد طی دو الی سه روز می توانیم به توافق برسیم. در همین راستا یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با العربیه اعلام کرد که واشنگتن توافق احیای برجام را، راه‌حل برتر برای تعامل با ایران می‌داند. وی همچنین در اظهاراتی بی‌اساس مدعی شد که واشنگتن بر تکمیل تحقیقات در زمینه آثار اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای ایران اصرار دارد.
*نامه ۵ هزار نفری به بایدن علیه برجام!
هرچند برخی اختلافات ایران و آمریکا عمیق تر شده اما به نظر میرسد در پس پرده این نئوکانهای و لابی اسرائیل است که توانسته بر نوع ادبیات آمریکایی ها در ارتباط با ایران تاثیر گذارد. زیرا در خبرها آمده است: بیش از پنج‌ هزار مقام امنیتی و نظامی کنونی و سابق رژیم صهیونیستی در نامه سرگشاده‌ای به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا خواستار خودداری وی از امضای توافق هسته‌ای با ایران شدند. ایرنا به نقل از اورشلیم پست نوشت: مقامات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی در نامه به بایدن مدعی شدند که احیای توافق هسته ای علیه امنیت این رژیم و آمریکا است. در ادامه ادعاهای مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی آمده است: احیای توافق هسته‌ای زمینه قانونی را برای دستیابی ایران به تسلیحات اتمی تا سال ۲۰۳۱ فراهم می کند.
*احتمال طولانی شدن مذاکرات هسته ای
از سوی دیگر سرنخ تلاش برای توقف و یا حتی تاخیر در به نتیجه رسیدن مذاکرات را می توان در اخبار برخی رسانه های آمریکایی که مخالف بازگشت آمریکا به برجام هستند، جستجو کرد: ‌طبق ادعای آکسیوس، بعید است توافق هسته ای ظرف چند روز دیگر امضا شود. جماران در این ارتباط نوشت: رسانه آمریکایی آکسیوس مدعی شده دولت آمریکا پس از دریافت پاسخ ایران به پیشنهاد بازگشت به توافق هسته ای با ناامیدی مواجه شد. این رسانه آمریکایی مدعی شد که «پاسخ ایران به پیشنهاد بازگشت به توافق هسته ای یک گام به عقب است.» واشنگتن ممکن است امضای توافق هسته ای را به پس از انتخابات میان دوره ای نوامبر به تعویق بیندازد.
*میزان اثرگذاری توافق با تهران بر انتخابات آمریکا
مروری به شرایط انتخایات کنگره آمریکا نشان می دهد جمهوری خواهان از چند دریچه درحال ناکام نشان دادن جو بایدن هستند یکی از این دریچه ها عدم کاهش تورم و گرانی سوخت در آمریکاست که البته دموکرات ها می توانند این مورد را به پول پاشی های ترامپ در هنگام ظهور کرونا نسبت داده و برخی تصمیمات بانک مرکزی آمریکا برای کاهش تورم در چند ماه آینده را به پشتیبان مثبتی برای خود در شب انتخابات یعنی حدود 35 روز دیگر تبدیل کند. از سوی دیگر توافق با تهران را هم نشان از ضعف آمریکا قلمداد می کنند تا بتوانند دموکرات ها را به کنج رینگ هدایت کنند. از این منظر و احتمالا برای عدم استفاده جمهوری خواهان از این امتیاز دموکرات ها بازگشت به برجام و یا حتی امضا فرامین اجرایی بایدن را با کمی تاخیر و به بعد از انتخابات آمریکا حواله خواهند داد. هرچند اثرگذاری سیاست خارجی بر انتخابات آمریکا در مرتبه اول تا سوم هم قرار ندارد و آمریکایی ها با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی ناشی از سیاست گذاری های دولت ها نسبت به رای دادن به دموکرات ها یا جمهوری خواهان اقدام می کنند. حسن بهشتی پور کارشناس روابط بین المللی در ارتباط با اثر بازگشت آمریکا به برجام در انتخابات ایالات متحده آمریکا به «آرمان ملی» گفت: اثرگذاری این مولفه سیاست خارجی بر انتخابات آینده آمریکا آنطور که رسانه‌ها می‌گویند نیست و سیاست خارجی در اولویت رای دهندگان ایالات متحده قرار ندارد. به طوری که حتی برخی از شهروندان آمریکایی چنان از مسائل سیاست خارجی دورند که حتی ایران و عراق را هم با هم اشتباه می کنند. آمریکایی ها در رای دادن در انتخابات به مولفه هایی مانند رشد اقتصادی و تورم توجه دارند. از این منظر به نظر میرسد نباید بازگشت بایدن به برجام را به ضرر وی قلمداد کرد زیرا بازگشت دولت به برجام می تواند به موتور محرک انتخابات آمریکا به نفع دموکرات ها تبدیل شود.

  • نویسنده : سارااستوارحصاری
  • منبع خبر : روزنامه آرمان ملی