وزیر علوم گفت: بر این اساس اعتقاد دارم نخبگی محدود به مرز‌های جغرافیایی نمی‌شود و متعلق به کل جامعه بشری است و وقتی نخبگان از جایی که ریشه دارند، خارج می‌شوند، طبیعی است که زیست بوم نخبگی آن‌ها متضرر خواهد شد؛ از این رو نگاه ما به نخبگان رویکرد راهبردی و نگاه به آینده است.

به گزارش ایرانیان فردا نقل از اقتصاد ایران، نشست “گفت‌وگوی نخبگان” با حضور محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ناصر باقری‌مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، جمعی از نخبگان و مستعدان‌برتر برگزیده طرح های بنیاد ملی نخبگان و سایر مسئولان بنیاد و وزارت علوم به میزبانی وزارت علوم برگزار شد.

محمدعلی زلفی گل در این نشست گفت: در سال ۸۳_۸۲ آماری از خروج نخبگان به دستم رسید و من مقاله‌ای در زمینه مهاجرت ژن‌ها تدوین کردم. در این مقاله تاکید کردم وقتی فرد نخبه می‌شود، علاوه بر محیط، ژن نیز خمیر مایه اصلی نخبگی او است و وقتی آن‌ها از کشور خارج می‌شود، در واقع ژن‌های نخبه از کشور خارج می‌شوند و متعاقب آن کشور‌های پذیرنده نخبگان در حوزه‌های علمی پیشتاز و کشور‌های نخبه گریز از نظر علمی پیرو خواهند شد.

زلفی گل گفت: برای رفع چالش جذب نخبگان به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها، آیین‌نامه جذب نخبگان در دانشگاه‌ها به عنوان عضو هیات علمی، با ۵ امضاء به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده و این آیین‌نامه به امضای وزارتین علوم و بهداشت، آموزش و پرورش، معاونت علمی ریاست‌جمهوری و دانشگاه آزاد رسیده است، همچنین اخیرا مصوبه‌ای از شورای عالی جذب دریافت کردیم که بر اساس آن به محض تایید فرد، دانشگاه‌ها مکلف هستند قرارداد را منعقد کنند و از آنجایی که حقوق اعضای هیات علمی تا رسیدن استعلام‌ها معطل می‌ماند، از این رو از دانشگاه‌ها خواسته شده حقوق آن‌ها تا رسیدن نتایج استعلام‌ها پرداخت شود.

وزیر علوم در خصوص مشکلات موجود در تأمین مسکن نخبگان گفت: برای حل این مشکل راهکار‌هایی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به اختصاص اراضی بلااستفاده دانشگاه‌ها به این امر اشاره کرد، همچنین اختصاص خانه‌های سازمانی در پردیس‌های دانشگاه‌ها از دیگر راهکار‌های این مسئله است.

زلفی گل افزود: آیین نامه جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی نیز در هیئت دولت تصویب شد و به زودی شاهد جذب هر چه بیشتر نخبگان در دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان خواهیم بود.

  • نویسنده : سارااستوارحصاری
  • منبع خبر : خبرگزاری اقتصاد ایران