پیش‌بینی می‌شود که اتحادیه اروپا در روز دوشنبه آینده تحریم‌هایی را علیه ایران با ادعای حمایت از حقوق بشر اعلام کند.

به گزارش ایرانیان فردا نقل از افتاب نیوز،طبق گزارش سایت «پولیتیکو»، ایران این هفته به‌طور خصوصی دیپلمات‌های اتحادیه اروپا را «تحت فشار» قرار داده تا اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران را به‌دلیل حوادث اخیر در کشور کنار بگذارد. بر اساس این گزارش ایران به دیپلمات‌های اروپایی هشدار داده است که این اقدام ممکن است روابط دو جانبه بین تهران و کشور‌های اروپایی را قطع کند.

به گزارش یورونیوز، پولیتیکو می‌گوید در نامه‌ای که به رویت این رسانه رسیده و به گروهی از سفرای اتحادیه اروپا فرستاده شده ایران هشدار داده است: «اگر اروپا نکات ظریف وضعیت فعلی را در نظر نگیرد عواقب آن جدی خواهد بود و روابط دو جانبه ممکن است قطع شود.»

این رسانه مدعی شد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نامه مشابهی را در روز چهارشنبه از حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران دریافت کرده است.اگه جرات داری این تست رو بزن | کلیک کن!پیشنهاد امروز

پیش‌بینی می‌شود که اتحادیه اروپا در روز دوشنبه آینده تحریم‌هایی را علیه ایران با ادعای حمایت از حقوق بشر اعلام کند.

نشریه آمریکایی پولیتیکو مدعی شد در نامه ارسالی به سفرای اتحادیه اروپا گفته شده است که مجازات ایران «تاثیر زیانباری بر روابط ایران و اروپا که در حال حاضر در شکننده‌ترین وضعیت است خواهد داشت.»

طبق این گزارش چندین دیپلمات اروپایی تایید کرده‌اند که این پیام را از سوی سفیر ایران در اتحادیه اروپا دریافت کرده‌اند با این حال جوزپ بورل از اظهارنظر رسمی خودداری کرد.

ایالات متحده آمریکا به سرکوب اعتراضات در ایران با تحریم‌های جدید پاسخ داد. اتحادیه اروپا هم به نظر می‌رسد از این روند پیروی می‌کند.

یک دیپلمات ارشد اروپایی به پولیتیکو گفت که تلاش‌های ایران «شکست خورده است.» وی دلیل این موضوع را اتحاد بسیار قدرتمند بین شرکای اروپایی توصیف کرد.

پولیتکو می‌گوید که غلامحسین دهقانی، سفیر ایران در اتحادیه اروپا در نامه خود به گزارش نهایی پزشکی قانونی اشاره کرده که جان باختن مهسا امینی به‌خاطر «ضربه مغزی یا آسیب فیزیکی دیگر به بدن نبوده است.» او می‌نویسد: «ما از اروپا انتظار داریم که روابط دوجانبه را با همان حساسیت ما ارزیابی کند. در این راستا توجه به گزارش‌های رسمی دولت ایران نقش اساسی دارد.»

طبق این گزارش، دهقانی گفته است پلیس ایران «وظیفه دارد تا از تمامی اشکال و مظاهر آشوبگری در خیابان‌های شهر‌های مختلف ایران جلوگیری و عاملان را بازداشت کند.»

وی مدعی شد که بزرگنمایی خشونت پلیس به تحریف قضاوت ختم و باعث گمراهی سیاستگذاران غربی می‌شود.

دهقانی آخرین اقدامات اتحادیه اروپا را به مذاکرات با هدف احیای برجام مرتبط دانست.

طبق گزارش پولیتیکو، نامه ارسالی به بورل که از سوی امیرعبداللهیان ارسال شده است بسیار مشابه این نامه به سفرای اروپایی است و این موضوع را تکرار می‌کند که مقامات ایرانی مسئولیتی در کشته شدن مهسا امینی ندارند و استدلال می‌کند که معترضان «الگویی از خشونت و ترور» را از خود بروز داده‌اند.

  • نویسنده : سارا استوار حصاری
  • منبع خبر : آفتاب نیوز